MENÜ
BİLGİLENDİRMELER
 • Isı Pay ölçer
 • Kalorimetre
 • Yazılımlar
 • Tasarruf Yöntemleri
 • Sayaç Okuma Firması
 • Enerji Kimlik Belgesi
 • Oda Termostatı Nedir, Oda Termostatı Nasıl Kullanılır

  Oda termostat kullanımı


  Oda Termostatı Nedir , Oda Termostatın Kullanımı Nasıl Yapılmalıdır

   

  Oda Termostatı Nedir

  Oda termostatı, kombi vb ısıtma ünitelerinde kullanılan ve oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak oda sıcaklığını sabit tutmaya yarayan cihazlardır. Oda termostatları çalışma prensiplerine ve kullanım şekillerine göre çeşitlilik göstermektedir.

  Isıpayölçerli binalarda oda termostatları yerden ısıtma sistemleri için kullanılmaktadır. Daire girişinde bulunan motorlu vanalar ile  kablolu veya kablosuz şekilde bağlantıları sağlanmaktadır. Daire girişindeki vanalar Oda termostatlarından aldıkları komut ile su girişini kapatma ve açma görevi yaptırmaktadır.

  Oda termostatları bulunduğu odanın sıcaklığına göre çalışmaktadır. termostattaki ayarlamış olduğunuz derece ortamın o sıcaklığı yakaladığı anda  vanaya komut gönderip daireye su girişini kapatacaktır, ayarlanan sıcaklığın 1 C altına düştükten sonra tekrar komut göndererek istenen sıcaklığa gelene kadar daireye su girişini sağlayacaktır.

  İstemiş olduğunuz sıcaklık odanızın sıcaklığından fazla olması durumunda sürekli daireye su girişi olacağı için yakıt bedelleriniz fazla gelebilir. Ayarlayacağınız sıcak derecesinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir, Örnek olarak oda sıcaklığınız 24 C üzerine çıkmazken termostatınızın 25 ve üstü bir sıcaklık ayarlamanız durumunda bu sıcaklığı hiçbir zaman yakalamayacağınız için daireye sürekli su girişi olacaktır, Bu tür sıcaklık ayarlamaları tamamen hatalı bir kullanım şeklidir. Bu tür durumlarda vanada ayarlamanız gereken sıcaklık max 24C olması lazım ki hem max sıcaklığı elde edin hem de ortamda istenilen sıcaklığı yakaladıktan sonra uyku moduna girerek tasarruf sağlasın.

  Oda Termosatatı Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

  ·       Oda sıcaklığında 1 °C’lik azalma, yaklaşık %6 tasarruf anlamındadır.

  ·       Yerden Isıtmada yerler soğursa termostat ayarını değiştirmeyiniz. Yerlerin soğuması, oda sıcaklığının istenilen dereceye ulaştığı anlamına gelir.

  ·       Termostatın hava ile temasını kesmeyiniz. Termostatın önüne herhangi bir eşya yerleştirmek isterseniz arada en az 15 cm’lik boşluk bırakınız.

  ·       Termostatınızı sürekli aç kapa şeklinde kullanmayın. Evinizi belirli derecede sabit tutun ki sistemin uykuda kalma süresi uzasın, Eğer evinizi soğutup tekrar ısıtmaya çalışırsanız o sıcaklığı yakalayana kadar max derece de kullanım olacaktır.

  Ayarla ve Unut

  Termostat odanızda sabit bir sıcaklığı korur, tercih ettiğiniz sıcaklığı aşağıdaki termometreye göre ayarlayın, hepsi bu kadar. Termostat ısı talebine göre açılıp kapanacak, dolayısıyla güneş ışığı, cihazlar ve insanlardan gelen serbest ısıyı kullanacaktır.

  Ek ısı enerjiden tasarruf sağlar

  Güneş ışığı, mutfak cihazları ve elektrik lambası ek ısı verir. Termostat bu gibi ek ısıları algılayarak otomatik olarak kapanır. Ortamda atık yeterli ek ısı olmadığında termostat otomatik olarak yeniden açılır.

  Lütfen termostatın üstünü örtmeyin!

  Termostat odanın sıcaklığını algılayabilir durumda olmalıdır. Örneğin kalın bir perdeyle ya da mobilyayla örtüldüğünde uzaktan hissedicisi sensörü olan bir termostat kullanın.

  Termostatın Uygun Yeri

  Oda termostatı cihazı, yaşam alanınızda en uzun süre kullandığınız odaya ya da bölüme yerleştirmelisiniz. Oturma odası evlerde genellikle en çok kullanılan alan olduğu için termostatı buraya yerleştirebilirsiniz. Oda termostatı, tercihen camlara ve kapıya yakın olmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Eğer kapıya yakın konması gerekiyorsa cihazla kapı arasında en az 50 cm bulunmalıdır. Termostatın konum olarak yerden yüksekliği ise en az 50 cm en fazla 1,50 metre olmalıdır. Kablosuz oda termostatları, yerleştirme açısından oldukça avantajlı cihazlardır. Ev içerisinde istenilen yere kolayca taşınıp konumlandırılabilen kablosuz oda termostatları, son dönemin en çok tercih edilen termostat çeşitleri arasında yer alır.